הליך יישוב סכסוך

איך מתחילים את הליך הגירושין?

קבלת ההחלטה שאני רוצה להתגרש היא הקשה ביותר, המון חששות ותהיות עולות איך אני אתמודד עם השינויים החברתיים, הכלכליים והרגשיים שלרוב משפיע על כל בני המשפחה ובעיקר על הילדים, המון ניסיונות לשנות התנהגויות ולשפר את מערכת היחסים – שכנראה לא צלחו.

ואז מגיעה ההחלטה – להתגרש ולסיים את מערכת היחסים.

איך מתחילים?

איך מפרקים את התא המשפחתי במינימום הליכים משפטיים שמכבידים גם על הנפש ואיך ממנפים את התהליך והפירוד לטובתי למען צמיחה מחודשת.

החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, תשע"ה – 2014 קובע כי לפני שניתן להגיש כל תביעה בענייני משפחה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית דין דתי, יש חובה להגיש בקשה ליישוב סכסוך.

מטרת החוק לעודד משפחות בסכסוך, ובפרט בהליכי גירושין, לבדוק אפיקים אחרים ליישוב הסכסוך ביניהם, טרם פניה להליך המשפטי, בעיקר במצבים בהם יש לבני הזוג ילדים משותפים, שכן קשרי ההורות המשותפת לעולם לא מסתיימים, ואם יתפתח מאבק משפטי, כולם עשויים להינזק.
תחילה על בן הזוג שרוצה להתחיל את ההליך הגירושין צריך לפנות בבקשה ליישוב סכסוך שמהותו ליישב סכסוכי משפחה בהסכמה

את הבקשה לישוב סכסוך ניתן להגיש בבתי המשפט לענייני משפחה או בבתי הדין הדתי, ועם פתיחת הבקשה תוזמנו למפגש משותף ביחידת הסיוע הנקרא פגישת מהו"ת (מידע, הערכה ותיאום). 
ביחידת הסיוע הצדדים יפגשו עם עובדת סוציאלית על מנת לבחון אפשרות ליישב את המחלוקות ביניהם מבלי לנהל הליך משפטי, תקבלו מידע אשר יסייע לכם לגבש החלטה משותפת על הדרך המתאימה ביותר עבור המשפחה שלכם לפתור את הסכסוך ויוסברו לכם האפשרויות השונות העומדות בפניכם.

מהי יחידת הסיוע?

יחידות הסיוע הן יחידות טיפוליות המשתייכות למשרד הרווחה ובהן צוות הכולל עובדים סוציאליים, ומומחים נוספים בעלי הכשרה בטיפול ובגישור במשפחה וניסיון טיפולי עם משפחות בהליכי פרידה וגירושין. 
שימו לב – אל פגישת המהו"ת הראשונה תגיעו ללא עורך דין אבל לפגישות המשך מותר ואף רצוי!

יחד עם זאת – מומלץ להתייעץ עם עו"ד מנוסה בתחום המשפחה לקראת פגישת המהו"ת על מנת לקבל הנחיה נכונה ועצה טובה כיצד למנף את ההזדמנות של הפגישה ולהגיע להסכמות באמצעות שיתוף פעולה וברוח טובה, ובכך להימנע מהליכים משפטיים כואבים ויקרים.

לאחר הפגישה לכם נתונה הבחירה להודיע האם תמשיכו בניסיון ליישב את הסכסוך בהסכמה, או לפנות להגשת תביעות. ובמקרים בהם הפגישות ביחידת הסיוע לא צלחו או שאחד הצדדים לא הגיע לפגישה, העניין ידווח לבית המשפט או לבית הדין הדתי ועל פי החלטה שיפוטית, התיק "יישוב סכסוך" ייסגר.

בתקופת הפגישות יש עיכוב הליכים, כך שכל עוד מתנהלות פגישות ביחידת הסיוע אין אפשרות לאף אחד מהצדדים להגיש תביעות או בקשות לבית משפט או לבית הדין הדתי (חוץ ממקרים דחופים המוגדרים בחוק).
ומיום סגירת תיק "יישוב סכסוך", יש זכות קדימה למי שהגיש את הבקשה ליישוב סכסוך, לפנות לבית המשפט או לבית הדין הרבני ולהגיש תביעה, זכות הקדימה שמורה לך למספר ימים, לכן חשוב מאוד להיות מוכנים עם אסטרטגיה ברורה היכן להגיש תביעות כי לעיתים זה קריטי לתוצאות ההליך.

איך לנצל את הליך יישוב סכסוך ולמנף אותו לטובת האינטרס שלך?

ברוב המקרים ניתן לראות בהליך זה חלון הזדמנויות, להימנע מהליכים ארוכים, מסורבלים ויקרים, ולנסות בחוכמה יחד עם היוועצות של עו"ד הבקיא בתחום, לגייס את הצד השני להגיע להבנות מושכלות בשיתוף פעולה וברוח טובה עוד בהליך יישוב הסכסוך.
ויש מי שיראו בהליך ישוב הסכסוך מגבלה שצריך לסלק מהדרך לקראת הגשת תביעות, שגם זו דרך נכונה במקרים מסוימים. 

תהליך ישוב סכסוך איך מתחילים גירושים עו"ד משפחה עורכת דין לגירושין

טפסים שימושיים בהליך יישוב סכסוך:

בקשה לישוב סכסוך לפי החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, התשע"ה-2014 ​

להורדת הטופס » לחץ כאן

בקשה לסעד דחוף לפי תקנה 12 לתקנות להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, התשע"ו-2016

להורדת הטופס >> לחץ כאן

בקשה לסעד זמני לשמירת מצב קיים או לעיכוב יציאה מהארץ

להורדת הטופס >> לחץ כאן

בקשה לקיצור או להארכה של תקופת עיכוב ההליכים לפי החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, התשע"ה-2014

להורדת הטופס >> לחץ כאן

הודעה נלווית לתובענה בעניין סכסוך משפחתי המוגשת לבית המשפט לענייני משפחה בחלוף תקופות עיכוב ההליכים, לפי תקנה 9 לתקנות להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, התשע"ו-2016

להורדת הטופס >> לחץ כאן

ליצירת קשר וייעוץ אישי:

פוסטים אחרונים

לתיאום פגישה צרו קשר עכשיו:

דילוג לתוכן