זמני שהות ומשמורת

תביעת משמורת הינה תביעה לקביעת הבית המרכזי בו ישהה הקטין.

חשוב לחדד כי אין כל קשר בין המשמורת לבין החובות והזכויות של ההורה כלפי הקטין הנובעת מעצם היות הורה אפוטרופוס על הקטין.

מהי אפוטרופסות?

אפוטרופסות הינה החובה והזכות של כל הורה והורה גם בגירושין, לדאוג לכל צרכיו של קטין לרבות חינוכו, טיפולים רפואיים, הכשרתו לעבודה, ועוד, כשר על ההורים שניהם להסכים על כך וככל ואין הסכמה עליהם לפנות לבית המשפט

מהם זמני שהות?

נועדו להסדיר את השהייה של הקטין אצל ההורה השני שאינו "המשמורן"

חשוב לציין שהשיח המשפטי השתנה ופחות הנוקטים במושגים של "משמורת" או "הורה משמורן" היום המושג "אחריות הורית" או "אחריות הורית משותפת" הם המקובלים, מתוך נקודת מוצא שאין להעדיף הורה אחד על פני השני, ובכך להפחית את עצימות הסכסוך כשהילדים בחזית.

סוגיית המשמורת או האחריות ההורית היא משמעותית רגשית וכלכלית והיא משפיעה ומכריעה גם על פסיקת המזונות עבור הקטין.

מהי חזקת הגיל הרך?

רבים בטוחים כי ילדים עד 6 יוותרו בחזקת האם באופן אוטומטי, לעניין זה ראוי לציין כי בשנים האחרונות ובעיקר מאז ועד שניט שדרשה לבטל את חזקת הגיל הרך, ממשיכים להישמע הקולות לביטול החזקה.

בעקבות כך ניתן לראות מקרים רבים יותר בהם בתי המשפט פוסקים "משמורת משותפת" ואחריות הורית שווה בין ההורים גם אם מודבר בקטין שגילו פחות משש שנים.

כיצד ניתן לחלק את זמני השהות של כל אחד מההורים עם הילדים?

  1. משמורת אצל אחד מההורים – המשמעות היא כי לקטינים יהיה בית מרכזי אחד כאשר מרבית הזמן הילדים ישהו עם אותו הורה, ויקבעו זמני שהות קבועים בין הילדים להורה השני.
  2. משמורת משותפת – המשמעות היא שלקטינים יהיו שני בתים מרכזיים כאשר הזמנים בהם ישהו עם כל הורה בביתו יהיו שווים.

איך הערכאות השיפוטיות קובעות את סוגית המשמורת וזמני השהות?

ככלל הערכאות השיפוטיות ממנות עובד/ת סוציאלי/ת שהוא בעל המקצוע לצורך הגשת תסקיר ובחינת טובת הקטינים לגבי חלוקת זמני השהות והמשמורת בין ההורים.

התסקיר בעל חשיבות רבה להכרעה בסוגיה ומשפיע גם על מחלוקות נוספות בין ההורים, הערכאות השיפוטיות נוטות לאמץ את המלצות התסקיר לכן חשוב לקבל הדרכה מתאימה לפני שנפגשים עם העובדים הסוציאליים.

ובפן האישי אציין כי אני מאמינה שזכות הילד היא לקשר מיטיב עם שני ההורים וישנה חשיבות רבה שהילד יהיה עם שני הוריו וכמה שיותר, אך יש מקרים בהם זועקת התערבות משפטית וצמצום זמני השהות של הורה אחד. 

ליצירת קשר וייעוץ אישי:

פוסטים אחרונים

לתיאום פגישה צרו קשר עכשיו:

דילוג לתוכן