המחלקה לשיתוף ילדים ביחידת הסיוע

מש"י –  מחלקה לשיתוף ילדים

תביעת גירושין לרוב כוללת שאלות בדבר ההסדרים הנוגעים לילדים לאחר הפרידה והגירושין, להחלטות בעניין הילדים יש השפעות משמעותיות על רווחתם והתפתחותם  וגם על הקשר בין ההורים לילדים.

לכן במקרים של עצימות סכסוך גבוהה, שההורים עסוקים באגו ולא רואים את טובת הקטין, או שיש חשש שיגרם נזק לילדים מהתנהלות ההורים

חשוב שילדיכם יקבלו הזדמנות לבטא את מחשבותיהם, ורגשותיהם ולהביע את דעתם, כך שהחלטת בית המשפט תוכל לקחת בחשבון גם את דעתם ולשם כך הוקדם המרכז לשיתוף הילד ביחידת הסיוע.

לרוב מדובר בילדים בגילאים 6-18 אשר מי מהוריהם הגישו תביעות בעניין משמורת, זמני שהות, חינוך או הגירה. ילדים מתחת לגיל 6 נשמעים על פי שקול דעת עובדת מש"י או שיקול דעת בית המשפט.

כאשר יוחלט בבית המשפט לשמוע את הילדים, תקבלו הזמנה להביאו למפגש היכרות ראשוני עם עובד.ת סוציאלי.ת במחלקה לשיתוף ילדים ביחידת הסיוע שעל יד בית המשפט.

המפגש יתקיים ללא נוכחות ההורים ובו עובד.ת סוציאלי.ת בעל ידע וניסיון בעבודה עם ילדים, יברר עם הילד מהי הדרך הטובה ביותר בעבורו להישמע, בפני שופט או בפני עובד סוציאלי.

דברים שאמר הילד ישמרו בבית המשפט ויהיו חסויים בפני כל אדם למעט בית המשפט. השופט  ששמע את הילד לא יפרט בהחלטה את דברי הילד  וההורים לא יהיו חשופים לתוכן השיחה, אלא אם הסכים הילד לגלוי הדברים ונמצא שיש בכך לקדם את טובת הילד.

כמובן שלוקחים בחשבון את גיל הילדים והכל השכלול כל השיקולים בקבלת ההחלטות בעניינם.

האם ניתן להתנגד להליך שמיעת הילד? כן

 שימו לב:  

ילד שהוכן ע"י מי מהוריו למפגש ותודרך ברוב המקרים הדבר ברור וגלוי מתשובות הילד ושפת גופו, אל תשכחו שמדובר באנשי מקצוע שיודעים לזהות את אותה השפעה,  והדבר יילקח בחשבון בהחלטה השיפוטית.

חשוב לדעת שמחקר שבחן את תהליך השיתוף של ילדים בהחלטות הנוגעות אליהם תרם להם במישור הרגשי וסייע להורים להבין את צורכיהם ואת ומצוקותיהם ואותם ילדים הסתגלו טוב יותר לשינוי שחל במשפחה.

עו"ד אלה נפתלי מזרחי שיתוף ילדים בהליכי גירושין יחידת הסיוע

ליצירת קשר וייעוץ אישי:

פוסטים אחרונים

לתיאום פגישה צרו קשר עכשיו:

דילוג לתוכן