אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא נושא טעון וקשה, ומהווה לא אחת סכנת נפשות משמעותית ואמיתית כלפי בן או בת הזוג ואף כלפי הקטינים.

אלימות במשפחה היא לא רק אלימות פיזית, לאלימות במשפחה גוונים רבים, כגון אלימות מילולית, מינית, כלכלית וגם הטרדה מאיימת. דעו שכל אלימות היא אסורה ואינה לגיטימית!

הסעדים המוכרים ביותר הם צווי הגנה או צווי הטרדה מאיימת:

צווי הגנה הם צווים המיועדים למקרים של סכנה גופנית ממשית, אלימות פיזית, ביצוע עבירות מין, כליאה, התעללות נפשית מתמשכת, או התנהג באופן שאינו מאפשר לבן משפחתו ניהול סביר ותקין של חייו;

וסכנת חיים. צווי הטרדה מאיימת מתייחסים לכל מצב שמונע אורח חיים שקט ובריא בבית, אך לא בהכרח מלווה באלימות פיזית מסכנת חיים.

מהי הטרדה מאיימת?

הטרדה מאיימת היא הטרדתו של אדם בידי אחר בכל דרך שהיא או נקיטת איומים כלפיו, בנסיבות הנותנות בסיס סביר להניח כי המטריד או המאיים עלול לשוב ולפגוע בשלוות חייו, בפרטיותו או בחירותו של האדם או כי הוא עלול לפגוע בגופו.

איזה סעד יכול בית המשפט לתת לי במסגרת צווי הגנה וצו למניעת הטרדה מאיימת?

לבית המשפט סמכויות רחבות בבואו להגן על מגיש הבקשה, ובסמכותו לפסוק קשת רחבה של סעדים בהליכים לצווי הגנה ומניעה. בין היתר רשאי בית המשפט לצוות:

  1. לא ליצור קשר עם המתלונן בכל דרך ,בעל פה, בכתב או בכל אמצעי אחר.
  2. להימצא במרחק מסוים מדירת מגורי המתלונן, מרכבו, ממקום עבודתו, לימודיו או מכל מקום אחר בו הוא נמצא (צו הרחקה).
  3. לא להטריד את המתלונן בכל דרך באופן, בעל פה, בכתב, במישרין או בעקיפין.
  4. ביטול רישיון הנשק של האדם.
  5. להורות על כל סעד שימצא לנכון על מנת להבטיח את שלומו של המתלונן.

 

אלימות במשפחה - עורכת דין לענייני משפחה אלה נפתלי מזרחי

עורך דין מומחה צו הגנה וצו למניעת הטרדה מאיימת:

צווים אלה לרוב מתבקשים וניתנים במעמד צד אחד, כאשר לאחר מתן הצו ובתוך 7 ימים, מזמן בית המשפט את שני הצדדים לדיון, בו נבדקות לעומק הטענות ומוחלט האם להאריך את צו ההגנה או לבטלו.

חשוב לציין שגם מתן הצו במעמד צד אחד כפוף להשתכנעות השופט או הדיין לטענות מבקש הצו ואינו ניתן אוטומטית.

דיון המתקיים במעמד שני הצדדים כרוך בחקירות של בעלי הדין, ולכן חובה להגיע אליו מוכנים, מדויקים, ומבוססי ראיות.

מה צריך להוכיח כדי לקבל צווי הגנה?

תחילה יש להוכיח כי אותו אקט הנטען בוצע בסמוך למועד בקשת הצו, וכי האקט מהווה מטרד או סכנה ממשית לחיי המתלונן או הקטינים, והגדרת החוק, אך בסופו של דבר כל מקרה לגופו, ולשם כך מומלץ להתייעץ עם עורך דין המומחה בהליכי צווי הגנה, ואלימות במשפחה.

שימו לב:

הטענות שיכתבו בבקשה לקבלת הצו, ובתצהיר המתלונן, יעמדו לנגד עיניו של בית המשפט ולאחר מכן גם לעיני הצד שכנגד כשאר לו שמורה הזכות לטעון טענות נגד ואף לחקור את המתלונן על תצהירו!

הפרת צווי הגנה והטרדה מאיימת

הפרת צו שיפוטי, בין אם מדובר בצו זמני ובין אם בצו קבוע, מהווה עבירה פלילית מסוג "הפרת הוראה חוקית". במידה והמאיים הפר את צו בית המשפט ויצר קשר, איים או הטריד את המתלונן, ניתן לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה אשר עשויה להוביל למעצרו של המאיים ולהגשת כתב אישום נגדו.

חשוב להדגיש שאין ביכולת מתן צו שיפוטי לתת מענה מיידי, על כן, ככל ואת או אתה מרגישים מאוימים יש לפנות למשטרה בזמן אמת ובאופן מיידי על מנת למנוע חלילה, את מימוש הסכנה.

דבר נוסף – הימנעו מהגשת תלונות שווא, הערכאות השיפוטיות רואות את העניין בחומרה רבה ויש לכך השלכות בהמשך ניהול ההליכים, הן בדמות פסיקת הוצאות והן בתוצאה המשפטית וכמובן שתלונות שווא גורמות לנזק עצום לקטינים הנחשפים גם הם, לחקירות מיותרות.

 

בכל מקרה של התלבטות ומצוקה צרו קשר להתייעצות.

ליצירת קשר וייעוץ אישי:

פוסטים אחרונים

לתיאום פגישה צרו קשר עכשיו:

דילוג לתוכן